ФОТОБІОСТИМУЛЯЦІЯ

18-04-2017 09:38

Селективна фототерапія заснована на використанні джерел випромінювання, обладнаних світлофільтрами, або на використанні низькоінтенсивних лазерів, що дають монохроматичне світло. Низькоінтенсивне лазерне випромінювання (НИЛИ), що характеризується потужністю від 0,1 до 100 мВт / см2, не викликає видимих ​​деструктивних змін в тканинах. Низькоінтенсивне лазерне випромінювання умовно ділиться на м’яке – до 4 мВт / см2 і жорстке – більше 30 мВт / см2.

Феномен фотобіостімуляціі був відкритий в 1967 р в дослідах угорського вченого Ендре Местер (Ender Mester Semmelweis University Budapest,  Угорщина), який намагався виявити канцерогенну дію рубінового лазеру, що випускав червоне світло з довжиною хвилі 694 нм. Канцерогенного ефекту вчений не виявив, але, на свій подив, побачив чітке посилення росту волосся на виголених ділянках, які піддавалися опроміненню. Подальші  дослідження фототерапевтичної дії НИЛИ були  в основному спрямовані на вивчення ранозагоювального ефекту.

Найбільш часто в дерматології і косметології використовується НИЛИ червоного і інфрачервоного спектру.  Основні способи використання низькоенергетичного лазерного випромінювання:

  1. Локальна лазеротерапія (опромінення безпосередньо осередку ураження);
  2. Опромінення осередку ураження по периферії сфокусованим променем;
  3. Лазеропунктура (вплив лазерним променем на точки акупунтура);
  4. Рефлекторний вплив на область проекції регуляторних органів;
  5. Внутрішньовенне лазерне опромінення крові при поширених процесах (ВЛОК);
  6. Аутотрансфузійне або транскутанне (черезшкірне) опромінення крові (ЧЛОК);
  7. Лазерний фотофорез (поєднання лазерного випромінювання відповідної довжини хвилі з фотосенсибілізаторами);
  8. Поєднання лазерного випромінювання з іншими фізичними факторами (ультразвук, магнітне поле).

НИЛИ стимулює регенерацію шкіри, слизових оболонок, кісток і нервів, прискорює загоєння ран, опіків, трофічних виразок. Під його впливом прискорюється синтез білків (проліферація епітелію), дозрівання молодої грануляційної тканини. Низькоінтенсивне лазерне випромінювання дає поштовх до утворення в шкірі біогенних амінів, усуває гіпоксію, стимулює реакції клітинного імунітету. У малих дозах лазерне випромінювання має знеболюючу, протизапальну, судинорозширювальну дії, покращує периферичний кровообіг, активує і нормалізує шкірні рецептори.

Фотобіологічні реакція організму на використання НИЛИ:

  • Підвищує фагоцитарну активність макрофагів
  • Позитивно впливає на функціональну активність лімфоцитів і нейтрофілів
  • Стимулює репаративні і трофічні процеси
  • стимулює мікроциркуляцію
  • Нормалізує протеолітичну активність ферментів
  • Підвищує киснево-транспортну функцію крові
  • Стабілізує клітинні мембрани, надаючи антиоксидантну дію.

Показання для застосування НИЛИ в косметології: вітіліго, склеродермія, трофічні виразки, червоний плоский лишай, рецидивний герпес, екзема, нейродерміт, псоріатичний артрит, локалізований свербіж, лікування акне,  зволоження і усунення зморшок.

                                                                                                                                                          Шеховцова Х.І

Залишити коментар